Araç Lastikleri Üzerindeki Yazıların Anlamı Nedir?

Araç Lastikleri Üzerindeki Yazıların Anlamı Nedir?

Lastik yazıları anlamı hakkında tüm ayrıntıları öğrenmeniz aracınız için en doğru olanı belirlemeniz bakımından önem taşımaktadır. Ne aradığınızdan emin değilseniz, göreceğiniz bu işaretler hiyerogliflere benzeyebilir. 

Yeni bir lastik ekipmanının düzenlenmesi, herhangi bir yolculuk öncesi seyahat konusunun üst sıralarında olmalıdır. Otomobiliniz için yeni bir lastik aramaya başlamak üzereyseniz ilk önce temel bilgileri bilmeniz gerekir. Bu sayede doğru lastiği temin ettiğinizden emin olabilirsiniz. Lastik alırken farklı boyut, yük ve endeks ibarelerini bu lastiklerin üzerinde bulabilirsiniz. Lastiklerin yanak markalamasında yer alan çeşitli harf ve numaralar, otomobilinizin lastik değiştirme zamanı geldiğinde aracınıza en uygun olan lastiği seçmenize yardımcı olur. Aracınıza uygun lastik, ebat ve kullanılacak mevsim, otomobilinizin üreticisi tarafından ayarlanan yük kapasitesi ve hız sınıfı gibi bazı şartlar göz önüne alınarak tercih edilir.  

Lastikler otomobillerin en önemli parçalarıdır. Aracın iyi bir yol tutuşunu desteklemesi için boyut olarak doğru bir lastik seçimi yapılması ve kaliteli lastiğe sahip olunması önemlidir. Lastiklerin kalitesi ve ideal ebatları otomobil kullanımını güvenli hale getirir. Frenden araç dönüşlerine dek pek çok anlamda fayda sağlar. Bunun dışında lastiğin hava koşullarına uygun değiştirilmesi de önemlidir. Lastik satın alım işlemleriyle ilgilenirken yalnızca kışlık ve yazlık olarak tercih yapılmamaktadır. Lastik alım öncelikleri arasında birçok farklı ayrıntı bulunur. Bunlar lastiğin üretimiyle birlikte üzerine yazılan detaylarda gizlidir. Lastik üzerindeki birtakım işaretlerin anlamları lastiği satın almada karar vermenize yardımcı olacak olan içeriklere sahiptir. Bu unsurlar arasında lastiğin üretim zamanı da bulunur. Lastiklerin üretimlerinin ardından raf ömürleri de belli sürelidir. Lastik harfleri yani lastiklerde karşılaşacağınız her harf ve sayı çok sayıda bilgiyi beraberinde getiriyor. Peki, lastik üzerindeki yazıların anlamı nedir? İşte sizin için lastik üzerindeki harfleri ve sayıları anlamak için kolay bir kılavuz.

Araç lastikleri üzerindeki yazıların anlamı nedir, lastik üretim tarihi ve özellikleri gibi konuyla ilgili merak ettiğiniz her detaya yazımızda yer verdik. Eğer siz de konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bütün sorularınızın yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Lastikteki Yazılar Ne Anlama Gelir? 

Araç lastiklerinin üzerindeki yazıları okumak için lastik üzerinde yer alan sayı ve harflerin anlamlarını bilmek gerekir. Bu lastik değişiminde en iyi kararı verebilmek ve aracın performansını iyi anlamak için önemlidir. Genel olarak 180/75 R 20 102 T örneğinde olduğu gibi bir dizi ile karşılaşırsınız. Bu satırdaki sayı ve harflerin lastikle ilgili önemli bilgiler içerdiğini söyleyebiliriz. Bu örnekte 180 rakamı mm cinsinden seçtiğiniz lastiğin taban genişliğini açıklar. Lastik taban genişliğinin ise yanak genişliğine yüzdesel oranı 75 olarak ifade edilir. R harfi lastiğin radyal (telli) olduğunu belirtir. 

Radyal lastik ne demek diye merak edenler için şöyle açıklanabilir, iki tip lastik bulunur. Bunlardan biri radyal diğeri ise çapraz lastik. Lastik harfleri üzerinde “-” şekli varsa çapraz lastik “R” işareti kullanılmışsa radyal lastiktir. Radyal lastik, lastiğin iskeletini oluşturan kord ipliklerinin dönme sırasında yere dik basması ya da lastiğin janta oturan kısmına dik açıyla yerleştirilmesiyle oluşan karkas yapısıdır. 20 sayısı lastiğin inç cinsinden uyumlu olduğu jantla ifade edilir. 102 ise lastiğin yük endeksini tanımlar. T harfi de lastiğin hız endeksini açıklamaktadır.

Lastiklerdeki Harfler Ne Anlama Gelir? 

Motorlu taşıtlar çok sayıda parçanın birleşmesiyle oluşan ve çeşitli özelliklere sahip araçlardır. Taşıtların da kendi aralarında modelleri ve türleri vardır. Bu türler otomobilin özelliklerini gösterirken nasıl çalışması gerektiğiyle ilgili de bilgi verir. Taşıtlarda önemli bir unsur taşıtın motorudur. Motor, aracın sağlamlılığı ve yol yapabilme becerisini ortaya koymaktadır. Araçlarda motorun dışında lastikler de diğer önemli parçalardan biridir. Otomobilin iyi yol almasını sağlayan aracın lastikleridir. Motorlardaki gibi lastiklerde kendine has özellikleri ve kategorileri bulunur. İlk olarak her aracın lastiği aynı değildir. Lastikler araç türüne bağlı olarak farklılaşırken ayrıca kalitesi de değişiklik gösterir. Bunu belirleyen lastik yanaklarında yer alan harfler ve sayılardır. Bu harfler ve sayılar lastiğin ağırlık, hız, en, boy ve farklı noktalarını ifade eder. 

Lastik üzerinde farklı anlama gelen harfler vardır. Satın alma işleminizde lastiklerdeki harfler ve sayıların anlamlarını bilmeniz aradığınız ürünü almanız bakımından doğru bir bilgi edinmenizi sağlar. Lastik üzerindeki harflerin ne anlama geldiğinin bilinmesiyle hız konusunda ve lastik üretim ayrıntıları hakkında her türlü bilgiyi edinmenize yardımcı olur. Lastik üzerinde bulunan sayılar lastiğin taban genişliği, jant ölçüsü, yanak genişliği ve taban genişliği oranını, yük endeksini ifade eder. Aynı zamanda üretim zamanı ve haftası lastik üzerinde yer alan sayılarla tespit edilir.

Lastikte C Ve R Ne Demek? 

C, lastik üzerinde temperature yazısı bitimindeki A ya da C gibi harfler, ısıya karşı dayanıklılık seviyesini gösterir. Bu lastikler en yüksek ısı dayanıklılığı için A’dan başlayarak B ve C biçiminde sınıflandırılır.

R, çoğu lastikte olduğu gibi endüstri standardı olan radyal lastiklerdir. Önceki dönemdeki lastiklere göre daha kaliteli yol tutuşu, daha düşük yuvarlanma direnci, sürüş rahatlığı ve dayanıklılığı vardır. 

Lastikte H Ve R Ne Demek? 

Lastikte h ne demek diye merak ediyorsanız, lastik yanaklarının üstünde bulunan H gibi harfler hız endeksiyle ilgilidir. Oto lastikteki bu harf uluslararası ortak kullanıma uygun hız değerlerini ifade eder. H harfi, lastik üzerindeki hız endeksini gösterir. 

Lastik üzerinde yer alan R harfi, radyal yapıyı ifade eder. Yeni lastiklerin çoğu bu sistemle üretilir. R harfi, binek araçlar için ortak lastik yapısını gösteren radyal anlamına gelir.  Ve son sayı, lastiğin tekerleğinin çapının inç cinsinden ölçüsüdür. 

Lastikte V Harfi Ne Anlama Gelir? 

Bir lastiğin yapacağı maksimum hız sınırını belirtir. Lastik hız endeksi V harfi, lastiğin azami yük taşıyabileceği en yüksek hıza karşılık gelen koddur.

Lastikte Yazan Y Ne Demek? 

Lastiklerdeki harfler birçok araç sahibi için kafa karışıklığı yaratabilir. Doğru lastik tercihi ve lastiğinizin bakımının iyi yapılabilmesi için bu bilgilerin öğrenilmesi büyük önem taşır. Otomobil lastiğinde harflerle mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bu harfler hakkındaki bilgiler genel olarak lastik boyutu ve tipiyle ilgili bilgilerden oluşmaktadır. Lastik hız sınırında Y harfi, en yüksek hız sınırını ifade eder. Hız kapasitesi 300 km/s’i geçmeyen otomobiller için kullanılır.

Lastik Üzerindeki Rakamlar Ne Anlama Geliyor? 

Araç sahipleri lastiğinin üzerinde yer alan rakamların ve harflerin ne anlama geldiğini mutlaka merak etmiştir. Tahmin edilebileceğiniz gibi bu yazılar, lastiğin boyutları hakkında detay bilgi veriyor. Örneğin üzerinde 175/75 R 20 92 T yazan lastiğe sahip olduğunuzu varsayalım. Peki, bu numaralar ne anlama geliyor? 175, lastik taban genişliğini ifade eder. 75, yanak genişliğinin taban genişliğine oranını açıklar. R, lastiğin radyal olduğunu gösterir. 20, lastik iç çapı, jant ölçüsüdür. 92 ise, lastik üzerindeki yük endeksini ifade etmektedir.

4 Mevsim Lastikte Ne Yazar? 

Konforlu bir yolculuk için sürücülerin kullandıkları lastiklere dikkat etmeleri gerekir. Araçlarda kullanılan lastiklerin özellikleri önemlidir. Lastik seçiminde bölgenin hava koşullarının dikkate alınması gerekir. Genel olarak lastikler yaz ve kış olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Ama 4 mevsim lastikler de kullanılmaktadır. 4 mevsim lastiklerin üretiminde yaz ve kış lastiklerinin özellikleri birleştirilmiştir. Bütün yıl süresince kullanılabilen bu lastikler, sessiz sürüş yapılabilmesini sağlar. Dört mevsim lastik yazısı “M+S” şeklindedir. Üç tepeli dağ ortasında kar sembolü olan bu lastikler, dört mevsim lastik olarak kullanılır. 

Lastik Üretim Tarihi Nerede Yazar?

Lastik tarihi nerede yazar sürücülerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Lastiklerde üretim tarihi bulunmaktadır. Yanak markalamasında bulunan dört haneli sayı, lastiğin üretildiği tarihi yani haftayı ve seneyi ifade eder. Son iki sayı üretim senesini, ilk iki sayı ise üretildiği haftadır. Örneğin 5219 lastik yazıları anlamı, 52. hafta 2019 yılı şeklinde açıklanmaktadır.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir